Matyšákovo vinárstvo opäť najlepšie na Slovensku!

Ocenenie Vinárstvo roka sme vyhrali už v roku 2014 a po ročnej prestávke sme titul obhájili. Zakladateľ a majiteľ vinárstva Peter Matyšák je na svoje vinárstvo právom hrdý. Podarilo sa mu ho vybudovať takpovediac na zelenej lúke a dnes žne úspechy doma i v zahraničí.

Ocenenie vinárstvo roka sa každoročne vyhlasuje v období, kedy sa v pivniciach tvorí víno nového ročníka. Hodnotiť ročník 2016 je azda ešte priskoro. Symbolicky sa tak pri pohári mladého vína bilancujú skôr úspechy za uplynulé obdobia. V prípade nášho vinárstva bola táto súvaha viac než pozitívna.
Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku spolu s časopisom Vinotéka v záujme zvýšenia prestíže slovenských vín a propagovania slovenských vinárstiev každoročne organizuje súťaž Vinárstvo roka. Jej cieľom je na základe objektívnych hodnotiacich kritérií posúdiť úroveň a kvalitu slovenských vinárskych firiem a s týmito výsledkami oboznámiť verejnosť. Vinárstvom roka 2016 sa so ziskom 158 bodov a s prehľadným náskokom stalo naše rodinné vinárstvo – VÍNO MATYŠÁK. „Úspech neberiem len na seba. Chcel by som poďakovať všetkým 160 zamestnancom mojej spoločnosti. Vďaka patrí oprávnene týmto ľuďom,“ ďakoval Peter Matyšák vo svojom príhovore počas preberania ocenenia. Nezabudol spomenúť svoju rodinu, starých rodičov, vďaka ktorým „pričuchol“ k vínu, ale aj manželku Katku, deti, vnúčatá a v neposlednom rade celý tím v pivnici na čele s Ing. Jarom Žákom. Peter Matyšák zaspomínal aj na ťažké začiatky budovania dnes už úspešného vinárstva. „Začiatkom 90. rokov sme začali robiť prvé odrodové vína. V roku 1997 po našom prvom úspechu na prestížnej súťaži v Kanade, keď som prehlasoval, že slovenské vína budú mať v budúcnosti úspechy, tak nebolo veľa tých, čo by tomu verili. A moje slová sa našťastie naplnili.“ Pritom nehovorí len o svojich vínach. Teší ho úspech každého slovenského vinára. On sám považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov zisk šampióna v roku 2014 s prémiovým červeným cuvée Camerlon. „Aj toto ocenenie je dôkazom, že dnes na Slovensku dokážeme vyrobiť konkurencieschopné červené vína. Príde čas, kedy sa s našou širokou škálou špičkových vín presadíme aj v zahraničí. Čaká nás však ešte dlhá cesta. Ale verím, že ďalším generáciám vinárov sa to podarí,“ dodáva Peter Matyšák.

Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku udelil ocenenie Vinárstvo roka na spoločenskej udalosti Slovenské víno. Na nej sa vyhlasuje stovka najúspešnejších vín, ktoré získavajú čestné miesto v Národnom salóne vín. Tradíciou je aj ocenenie osobností, ktoré sa významne zaslúžili o rozvoj slovenského vinohradníctva a vinárstva. Tento rok boli za osobnosti slovenského vinárstva vyhlásení Milan Kakaš, Ondrej Celeng a Peter Matyšák. Radosť z víťazstva tak bola dvojnásobná.