Vyrovná sa nový ročník tomu predošlému?

Jún 2023

Azda otázka, ktorú si tento rok kládol každý vinár. Keď však čakáte na nový ročník po ročníku, ktorý bol bezkonkurenčne najlepší za posledných 10 rokov, niekde podvedome si hovoríte, že mať dva výnimočné ročníky po sebe by bol asi zázrak…Ale, zázraky sa občas dejú, však?

Alebo aspoň také malé. Veľký zázrak sa síce neudial – musíme objektívne zhodnotiť, že ročník 2021 si zachoval svoj status „najlepšieho za poslednú dekádu“ – ale taký malý zázrak sa predsa len stal. Ročník 2022 je totiž tiež výborný. No pritom to dlho vyzeralo tak, že budeme mať hlavy v smútku. Počasie je totiž čoraz nevyspytateľnejšie. Ako všetci vieme, pri pestovaní hrozna je počasie obzvlášť dôležité pre formovanie jeho charakteru a vlastností, čo samozrejme ovplyvňuje neskôr profil samotného vína z neho vyrobeného. A dlhé obdobie sucha minulý rok neveštilo nič dobré…

Situácia sa však našťastie otočila a nakoniec všetko dobre dopadlo. Ako to bolo vo vinohradoch nám približuje hlavný someliér vinárstva Matyšák Erik Dorušinec: „Jarné počasie hroznu prialo. Leto bolo horúce s minimálnym množstvom zrážok, čo zapríčinilo rýchle dozrievanie hrozna, nižší obsah kyselín v bobuliach a vyššiu koncentráciu cukru. Vlaha nám veľmi chýbala. Keď už to vyzeralo ako jedna katastrofa, tak začiatkom jesene nastal zvrat. Dlhé daždivé dni priniesli vlahu pre vinohrady a hrozno nabralo vodu. Neskôr nám pomohlo aj babie leto a pár slnečných jesenných dní. Neskoršie zberané odrody tak vyzerajú výborne“. Vína sa naozaj podarili excelentné, o čom svedčí aj viacero domácich či svetových ocenení. A pribudli aj novinky. „Tento rok sa tešíme na cibébový Aurélius či Rizling Rýnsky. Privítame aj novinky ako je Pesecká Leánka či sladký Merlot rosé s cukornatoťou 27°NM. Po dvojročnej prestávke sa opäť môžete tešiť na Breslavu. Skvelo sa javí aj naše Silvánske Zelené, Pinot Gris a Rosé Cabernet Sauvignon. Každopádne tento ročník priniesol vo všeobecnosti nižšie kyseliny a vyšší cukor. Takéto podmienky prajú najmä červeným vínam, ktoré predstavíme o pár rokov. Zatiaľ budú vyzrievať v dubových sudoch a rásť do krásy. Ale na niektoré veci sa oplatí čakať,“ dodáva s úsmevom Erik.

Veríme, že po týchto slovách ste dostali chuť objavovať nové chute a spoznávať vína z nového ročníka bližšie. Ľahko si ich objednáte domov či navštívte niektorú z našich predajní, kde vám radi poradíme.

KÚPIŤ NOVÝ ROČNÍK

Vyrovná sa nový ročník  tomu predošlému?
Víno Matyšák © 2024
powered by dotcom.sk

Víno Matyšák, s.r.o.
Holubyho 85,
902 01 Pezinok
Slovenská Republika

+421 33 641 35 43
office@vinomatysak.sk

Matyšák

Mám viac ako
18 rokov