Rok 2020 v našich vinohradoch

November 2020

Koncom novembra sa nám tradične končí i vinársky rok 2020 vo vinohradoch. O tom, aký bol rok v našich vinohradoch a či bude lepší ako ten predošlý, nám porozprával hlavný enológ a výrobný riaditeľ Jaro Žák.

Na úvod musíme skonštatovať, že minulý rok bol pre vinárov extra dobrý – vína z ročníka 2019 sú výnimočné, je to jeden z najlepších ročníkov za poslednú dekádu. Budeme teda chtiac-nechtiac porovnávať trochu s minulým rokom. Spravidla platí, že dva výnimočné ročníky po sebe nenasledujú, a veru musíme čiastočne toto pravidlo potvrdiť. Tento rok sa vinohradníci a vinári museli vyrovnávať s viacerými faktormi: „Oproti tradičnému problému s lesnou zverou bol náš nepriateľ číslo jedna nevyspytateľnejší a väčší – počasie. Bolo oveľa viac zrážok ako minulý rok a vinohradníci sa borili s viacerými problémami. Hrozno bolo vplyvom nadmernej vlahy náchylnejšie na choroby a dažde celkovo sťažovali prácu vo vinohradoch. Aj z týchto dôvodov sa nám oberačka predĺžila až do 12. novembra, čo bolo najdlhšie za posledné roky,“ skonštatoval Jaro.

Zároveň však dodal, že to nebola zase až taká katastrofa, pri niektorých odrodách sa podarilo dosiahnuť celkom peknú cukornatosť a adekvátne kyseliny. „Hrozno malo celkovo vyššie kyseliny, na základe čoho sa veľmi pekne ukazujú hlavne biele a ružové vína, ktoré majú výraznejšiu aromatickosť. Obzvlášť sa mi páčia aromatické odrody ako Breslava, Pálava, Tramín červený, ale tradične aj Irsai Oliver, Muškát moravský či Veltlínske zelené.“

Ako sa hovorí, základom je rozloženie rizika a nebyť závislý od jedného zdroja. Toto je obzvlášť potrebné, ak pracujete s hroznom, ktorého kvalita je do väčšej miery v rukách prírody, a čakáte naň celý rok. „Naše dvorné vinohrady máme našťastie v rozdielnych lokalitách Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti s rozdielnymi klimatickými podmienkami, takže sa to do značnej miery vyvažovalo a nakoniec sme boli schopní vyskladať pestrú paletu kvalitných odrôd. Tento rok sme spracovali opäť obrovské množstvo kvalitného slovenského hrozna, ktoré nám bohato vystačí na pokrytie celoročnej výroby vína a štiav,“ pochvaľuje si Jaro.

Prehľad odobratého hrozna od našich dlhodobých dodávateľov si môžete pozrieť v tabuľke nižšie:

Dodávky hrozna, ročník 2020

Názov vinohradníka Lokalita Množstvo kg
PD Viničné – Slovenský Grob Viničné 653 010
VVDP Karpaty Pezinok-Grinava 259 220
VDP Mužla Mužla 510 713
Ing. Richard Soják Hlohovec 364 650
PD v Búči Búč 206 850
PD Chorvátsky Grob – Bernolákovo Chorvátsky Grob 391 830
PD Šenkvice Šenkvice 139 370
PD Dolná Krupá Dolná Krupá 95 230
Ostatní Malokarpatská a Južnoslovenská vinohradnícka oblasť 586 776
CELKOM 3 207 649

Naši dvorní vinohradníci opäť odviedli skvelú robotu, za čo im ďakujeme. My sa pokúsime z kvalitnej suroviny vyrobiť aj tento rok kvalitné vína, ktoré budú mať opäť tie najvyššie ambície nielen doma, ale aj v zahraničí.

Ročník 2019 bol výnimočný, no ročník 2020 bude určite nemenej zaujímavý a bude stáť za to. Už teraz sa tešíme na degustácie!

Rok 2020 v našich vinohradoch
Víno Matyšák © 2024
powered by dotcom.sk

Víno Matyšák, s.r.o.
Holubyho 85,
902 01 Pezinok
Slovenská Republika

+421 33 641 35 43
office@vinomatysak.sk

Matyšák

Mám viac ako
18 rokov